Ansiktscreme Intensiv – Ljung of Lapland
259 kr
Ansiktscreme Intensiv är en intensivt återfuktande och lugnande ansiktskräm som passar alla hudtyper. Rik på antioxidanter med en blommig doft av ros och jasmine.
I lager
Ansiktscreme Intensiv är en fuktighetsbevarande och lugnande ansiktscreme rik på antioxidanter och baserad på ekologisk aloe vera, rosenvatten och jojobaolja som stärker och skyddar huden. Ekologisk och vegansk. Den är intensivt återfuktande och med en silkeslen lätt konsistens som drar in i huden och ger en sammetslen känsla. Innehåller ljungextrakt med beprövad bioaktivitet av ljungblommor från polcirkeln som har lugnande verkan på känslig hud. Mild blommig doft av ros och jasmin!
Hudtyp: Ansiktscreme Intensiv passar alla hudtyper men speciellt bra för torr/ känslig hud i behov av extra fukt och näring.
Användning: En ansiktskräm skyddar huden under dagen och används efter rengöring och/eller ansiktsvatten. Kan användas både dag och natt. Passar bra ihop med Ansiktsvatten Rose Mist och Ansiktsolja Nyponros.
Storlek: 50 ml
Info om ingredienser:
• 100 % aloevera gel med bioaktiva ämnen som ökar hudens förmåga att binda fukt. Otroligt bra vid torr, känslig hud, brännskador och akne, då den har kylande effekt och antiseptisk verkan.
• Ljungextrakt är rikt på antioxidanter, har anti-inflammatorisk verkan och innehåller naturlig ursolsyra som genom mjuka impulser stöttar strukturen hos kollagentrådarna. Resultatet är en förbättring av elasticiteten i huden.
• Jojobaolja innehåller A- och D-vitamin och är effektivt mjukgörande, skyddande och fuktbindande för huden och har ett visst naturligt solskydd.
• Ros är känd för att vara lugnande, svalkande och antiseptisk, samt främjar hudens naturliga ph-balans.
Innehåll: Aloe Barbadensis Leaf Extract**; aqua (aloe vera) Simmondsia Chinensis Seed Oil** (jojobaolja) Brassica Napus Seed Oil** (rapsolja) Rosa Damascena Flower water** (rosenblomsvatten) Glycerin** (fuktbindande) Arachidyl Alcohol; Behenylalcohol; Arachidyl Glucoside* (emulgering) Butyrospermum Parkii Butter** (sheasmör) Cetyl Alcohol* (stabilisering) Calluna vulgaris Flower Extract* (ljungextrakt) Sodium Anisate; Sodium Levilunate** (basilika; risstärkelse) Rosmarinus Officinalis Leaf Extract** (rosmarin antioxidant) Tocopherol; Helianthuus Annuus Seed Oil** (E-vitamin) Parfum**; linalool, citronellol (eterisk oljeblandning) Glyceryl Caprylate** (mjukgörande ämne från kokos) Xanthan Gum* (stabilisering) Lactic Acid* (mjölksyra).
*vegetabilisk/ naturlig ingrediens, **från ekologisk odling/ ekocertiferad
Om Ljung of Lapland: Ekologisk, närproducerad och miljövänlig hudvård tillverkad i Sorsele, Västerbotten. Sedan 1994 har de arbetat med naturlig hudvård med bakgrund av svåra hudproblem, och den positiva effekt som vegetabiliska råvaror har på huden. I produkterna används ekologiskt odlade kallpressade oljor och fetter, verksamma örter och dofter från ekologiska eteriska oljor som skyddar och återfuktar huden på ett naturligt sätt. Produkterna från Ljung Hudvård AB hjälper huden att hålla sig frisk, mjuk och smidig med naturliga och ekologiska ingredienser.






Bug off, ekologisk giftfri myggolja/fästingolja - KaliFlower Organics
HALVA PRISET Fönsterputs, rengöringstablett och flaska 500 ml - Skosh
20% rabatt Såpa med pump 500 ml, oparfymerad - HälsingeSåpa
20% rabatt Teburk i plåt, silver
20% rabatt Kaffeburk "Flat Earth" - Lemmelkaffe
Spatel i trä
10% rabatt Ekologiska Tvålflingor Hushållstvål TVÄTT-STÄD-DISK, mild doft
HALVA PRISET pga tight Toalettborstställ i svart metall
HALVA PRISET Nätpåse i ekologisk GOTS bomull - Medium
HALVA PRISET Nätkasse grön, eko GOTS bomull - korta handtag
HALVA PRISET Nätkasse natur, eko GOTS bomull - korta handtag
HALVA PRISET Tavelskyltar - 4 pack med kritor
Naturligt Nagellack Green Love 10ml - Kure Bazaar
Naturligt Nagellack Love 10ml - Kure Bazaar
Naturligt Nagellack Lychee 10ml - Kure Bazaar
Naturligt Nagellack Nude 10ml - Kure Bazaar
Naturligt Nagellack Or Pur 10ml - Kure Bazaar
Naturligt Nagellack Or Rose 10ml - Kure Bazaar
Naturligt Nagellack Or Santal 10ml - Kure Bazaar
Naturligt Nagellack Queen 10ml - Kure Bazaar
Naturligt Nagellack Catwalk 10ml - Kure Bazaar
Naturligt Nagellack Cherie 10ml - Kure Bazaar
Naturligt Nagellack Coeur 10ml - Kure Bazaar
Naturligt Nagellack French White 10ml - Kure Bazaar
Naturligt Nagellack Zanzibar 10ml - Kure Bazaar
Akupressurring - Healthnet
Naturligt Svart Nagellack Khôl 10ml - Kure Bazaar
Naturligt Topplack Dry Finish 10ml - Kure Bazaar
Naturligt Topplack Studio Top Coat 10ml - Kure Bazaar
Deodorant Fjällsippa - Ljung of Lapland
Deodorant Hjortronblom - Ljung of Lapland
Doftfri deodorant Hjortronblom - Ljung of Lapland
Deodorant Barrskog - Ljung of Lapland
REFILL Deodorant Fjällsippa 160ml - Ljung of Lapland
REFILL Deodorant Hjortronblom 160ml - Ljung of Lapland
REFILL Doftfri deodorant Hjortronblom 160ml - Ljung of Lapland
REFILL Deodorant Barrskog 160ml - Ljung of Lapland
Bodylotion Fjällspira - Ljung of Lapland
Arnicasalva - Ljung of Lapland
Body Butter Skogsstjärna - Ljung of Lapland
Body Mist Midnattssol - Ljung of Lapland
Hudolja Fjällviol - Ljung of Lapland
Ekologisk Lanolinsalva - KALIflower Organics
Ringblommesalva Lavendel, 60 ml - Ockelbo Bi
Ringblommesalva Naturell, 60 ml - Ockelbo Bi
Ringblommesalva Rosmarin, 60 ml - Ockelbo Bi
Ekologisk Ringblomssalva - KALIflower Organics
Snällkräm, Eko - Järna Tvåleri
Ekologisk hand- & kroppslotion - Kaliflower Organics
Ansiktsbehandlingsmask ekologisk bomull - Fair Squared
Ansiktsmask Havsfru Lermask - Järna Tvåleri
Ansiktsmask Nyponros Lermask - Järna Tvåleri
Ansiktsmask Solstråle Lermask - Järna Tvåleri
Ansiktsmask Sotnos Lermask - Järna Tvåleri
Ansiktsmask Slamkrypare Lermask - Järna Tvåleri
Ansiktsmask Träsktroll Lermask - Järna Tvåleri 